jump to navigation

The Bishop of Kajiado, the Rt. Rev. Gadiel Katanga Lenini December 17, 2011

Posted by geoconger in Anglican Church of Kenya.
Tags: ,
comments closed

The Anglican Church of Kenya’s Diocese of Kajiado has elected its second bishop.  On 26 November 2011 the diocesan synod elected the Rev. Gadiel Katanga Lenini in succession to the Rt. Rev. John Mutua Taama (who was consecrated on 3 August 1997.)

Located to the south of Nairobi along the border with Tanzania across from Mt Kilimanjaro, the diocese was formed in January 1993 and carved out of the Diocese of Nairobi.

The AKC reports that although the Diocese is in Maasai land, members of many other communities such as Kikuyu, Kamba and Luo live in the area. It is largely rural (technically semi-arid) with few resources. Agriculture is the main occupation.

A graduate of St. Paul’s College in Limuru, Rev. Katanga had been the provost of St. Emmanuel Cathedral in Kajiado. He is 42 years old married and with three children. He succeeds Bishop Daniel Taama who has served in the diocese for 14 years.

The date of the bishop’s consecration and enthronement has yet to be announced.

Advertisements

The Bishop of Nakura, The Rt. Rev. Joseph Kamwati Muchai December 17, 2011

Posted by geoconger in Anglican Church of Kenya.
Tags: ,
comments closed

The Anglican Church of Kenya (AKC)  Diocese of Nakura has elected the Rev. Canon Joseph Kamwati Muchai as bishop.  Meeting on 26 November 2011 the diocese elected Canon Muchai to succeed Bishop Stephen Njihia Mwangi, who was consecrated on 8 April 1990.

Formed in 1960, the Diocese of Nakura is northwest of Nairobi and centered round the town of Nakura, the capital of the Rift Valley Province.

The AKC reports the new bishop holds a Masters degree in Theology from Queens University in Belfast and is married with two children.

The date of his consecration has not yet been set.